Rare Antique Indian Agra Rug, Early 20th Century Indian Carpet, Animal and Angel Motifs, Hunting Scene, Collectible Oriental Carpet, Wow

Rare Antique Indian Agra Rug, Early 20th Century Indian Carpet, Animal and Angel Motifs, Hunting Scene, Collectible Oriental Carpet, Wow
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Camel Hair Color, Burgundy, Navy Blue | |
| Age | Early 20th Century |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2203L057 |
| Rug Number | NIN7501-HA |
| Condition/Notes | A rare and highly collectible early 20th century Indian Agra oriental rug in very good condition. Features a multitude of animal and angel motifs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Camel Hair Color, Burgundy, Navy Blue | |
| Age | Early 20th Century |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2203L057 |
| Rug Number | NIN7501-HA |
| Condition/Notes | A rare and highly collectible early 20th century Indian Agra oriental rug in very good condition. Features a multitude of animal and angel motifs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























