Rare Antique Chinese Art Deco Rug 6x9 with Dragon, Black Chinese Carpet 6 x 9, Hand Knotted Wool Area Rug

Rare Antique Chinese Art Deco Rug 6x9 with Dragon, Black Chinese Carpet 6 x 9, Hand Knotted Wool Area Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' 1" x 9' 2" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black | Gold |
| Age | 1930s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2103L076 |
| Rug Number | MALIK13508-JM |
| Condition/Notes | An exceptional antique hand-knotted Chinese rug in great condition. Features large dragon in the center of the rug. Free of stains/odors/discolorations/tears/etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' 1" x 9' 2" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black | Gold |
| Age | 1930s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2103L076 |
| Rug Number | MALIK13508-JM |
| Condition/Notes | An exceptional antique hand-knotted Chinese rug in great condition. Features large dragon in the center of the rug. Free of stains/odors/discolorations/tears/etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























