
Power Loomed Persian Oriental Rug 9x12, Vintage Wool Pile, Kirman Design
| Construction Technique | Power Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Blue, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Kirman |
| SKU | 2312L101 |
| Rug Number | TS3506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Blue, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Kirman |
| SKU | 2312L101 |
| Rug Number | TS3506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























