
Pottery Barn Rug 5x8, Vintage Hand Tufted Carpet, Wool and Silk, Rust & Maroon
| Construction Technique | Handmade Hand Tufted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2308L005 |
| Rug Number | ROB2508-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Tufted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2308L005 |
| Rug Number | ROB2508-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























