Pictorial Rug of American Flag with Bald Eagle, Small Indo Persian Pictorial Rug, Blue, Handmade, Very Fine 330 KPSI

Pictorial Rug of American Flag with Bald Eagle, Small Indo Persian Pictorial Rug, Blue, Handmade, Very Fine 330 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 1' 7" x 1' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2402L038 |
| Rug Number | TS1302-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 330 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $990.00
-65%$990.00
$346.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 1' 7" x 1' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2402L038 |
| Rug Number | TS1302-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 330 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























