Peshawar Runner Rug 3 x 20, Wool Hand Knotted Vintage Pakistani Carpet, Brown & Taupe, Chobi Mahal Floral Rug, Extra Long Hallway Runner

Peshawar Runner Rug 3 x 20, Wool Hand Knotted Vintage Pakistani Carpet, Brown & Taupe, Chobi Mahal Floral Rug, Extra Long Hallway Runner
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 19' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown, Taupe | |
| Age | 1990s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2305L033 |
| Rug Number | ALI3509-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 19' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown, Taupe | |
| Age | 1990s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2305L033 |
| Rug Number | ALI3509-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























