Peshawar Rug 9x11, Pakistani Oriental Carpet, Maroon and Beige, Floral Allover, Wool Hand Knotted Handmade Vintage Rug
Peshawar Rug 9x11, Pakistani Oriental Carpet, Maroon and Beige, Floral Allover, Wool Hand Knotted Handmade Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2307L164 |
| Rug Number | FARZ4006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,099.00
-65%$3,099.00
$1,084.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2307L164 |
| Rug Number | FARZ4006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























