Peshawar Rug 8x12 Pakistani Carpet, Oriental Rug 8 x 12 Chobi Rug, Beige and Red, Allover Large Floral Design, Hand Knotted Vintage Wool

Peshawar Rug 8x12 Pakistani Carpet, Oriental Rug 8 x 12 Chobi Rug, Beige and Red, Allover Large Floral Design, Hand Knotted Vintage Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 12' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Eggshell, Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Peshawar Chobi |
| SKU | 2203L092 |
| Rug Number | NIN4001-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Peshawar rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 12' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Eggshell, Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Peshawar Chobi |
| SKU | 2203L092 |
| Rug Number | NIN4001-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Peshawar rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























