
Persian Wool Rug 4x6, Tree of Life Animal Pictorials, Vintage, Power Loomed Ardakan Rug
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | France |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Terracotta-Rose, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2408L084 |
| Rug Number | MTM3008-HA-RS |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,600.00
-65%$1,600.00
$560.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | France |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Terracotta-Rose, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2408L084 |
| Rug Number | MTM3008-HA-RS |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























