Persian Turkoman Rug 7x8, Almost Square Rare, Hand Knotted, Yamud, Bohemian Rug, Handmade Tribal Rug, Cream Red, Handmade Oriental Carpet
Persian Turkoman Rug 7x8, Almost Square Rare, Hand Knotted, Yamud, Bohemian Rug, Handmade Tribal Rug, Cream Red, Handmade Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 7' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Red | Black |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkoman Yamud |
| SKU | 2301L008 |
| Rug Number | MASAD4006-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine Turkoman oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 7' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Red | Black |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkoman Yamud |
| SKU | 2301L008 |
| Rug Number | MASAD4006-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine Turkoman oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























