
Persian Tribal Rug 6x11, Red Blue Ivory, Antique Persian Carpet, Hamadan Dargazin Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 10' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2401L050 |
| Rug Number | ROB3001-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,450.00
-65%$2,450.00
$857.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 10' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2401L050 |
| Rug Number | ROB3001-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























