Persian Tribal Rug 5x7, Wool Handmade Vintage Hamadan Nahavand Carpet, Red & Navy Blue, Animal Motifs, Geometric Oriental Rug 5 x 7

Persian Tribal Rug 5x7, Wool Handmade Vintage Hamadan Nahavand Carpet, Red & Navy Blue, Animal Motifs, Geometric Oriental Rug 5 x 7
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 7' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2306L173 |
| Rug Number | BRIM1259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 7' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2306L173 |
| Rug Number | BRIM1259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























