Persian Tribal Rug 5x6, Persian Nahavand Rug, Purple, Geometric Vintage Wool Handmade Carpet

Persian Tribal Rug 5x6, Persian Nahavand Rug, Purple, Geometric Vintage Wool Handmade Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 5' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Purple, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2308L026 |
| Rug Number | ROB3008-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 5' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Purple, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2308L026 |
| Rug Number | ROB3008-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























