
1 / 12
Persian Tribal Rug 2.6 x 5, Boteh Paisley Pattern, Red and Beige, Wool Hamadan Rug
A Charming Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2308L072 |
| Rug Number | ROB1758-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$455.00
Original: $1,300.00
-65%Persian Tribal Rug 2.6 x 5, Boteh Paisley Pattern, Red and Beige, Wool Hamadan Rug—
$1,300.00
$455.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Charming Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2308L072 |
| Rug Number | ROB1758-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























