Persian Tree of Life 5x7, Qum Rug, Animal Motifs, Deer Birds, Fine 225 KPSI, Semi Antique Wool Rug, Cream Red

Persian Tree of Life 5x7, Qum Rug, Animal Motifs, Deer Birds, Fine 225 KPSI, Semi Antique Wool Rug, Cream Red
A Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Tree of Life Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 7' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red | Light Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2307L099 |
| Rug Number | JAV4756-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Tree of Life Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 7' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red | Light Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2307L099 |
| Rug Number | JAV4756-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























