Persian Tabriz Runner Rug 3x16, Paisley Boteh Design, Red and Cream, Rug for Hallway, 16ft Wool Runner

Persian Tabriz Runner Rug 3x16, Paisley Boteh Design, Red and Cream, Rug for Hallway, 16ft Wool Runner
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | Green |
| Age | 1950s |
| Collection | Red |
| SKU | 2401L029 |
| Rug Number | GEO3751-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | Green |
| Age | 1950s |
| Collection | Red |
| SKU | 2401L029 |
| Rug Number | GEO3751-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























