
Persian Tabriz Runner Rug 3 x 12, Open Field, Terracotta
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Terracotta, Beige-Tan | Seafoam Green |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2306L041 |
| Rug Number | JESS2509-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has a bit of abrash (natural variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Terracotta, Beige-Tan | Seafoam Green |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2306L041 |
| Rug Number | JESS2509-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has a bit of abrash (natural variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























