Persian Tabriz Rug 7x10, Very Fine 330 KPSI 50 Raj, Black and Beige, Handmade Wool Vintage Persian Carpet

Persian Tabriz Rug 7x10, Very Fine 330 KPSI 50 Raj, Black and Beige, Handmade Wool Vintage Persian Carpet
A Magnificent Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Traditional/Herati Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Beige | Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Traditional/Herati |
| SKU | 2308L060 |
| Rug Number | FAR7008-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a knot density of 330 KPSI (50 Raj). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $9,800.00
-65%$9,800.00
$3,430.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Magnificent Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Traditional/Herati Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Beige | Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Traditional/Herati |
| SKU | 2308L060 |
| Rug Number | FAR7008-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a knot density of 330 KPSI (50 Raj). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























