Persian Tabriz Rug 5x7, Wool with Silk Highlights, Hand Knotted Vintage Oriental Carpet, Very Fine, Herati Mahi Pattern, Black, Rare

Persian Tabriz Rug 5x7, Wool with Silk Highlights, Hand Knotted Vintage Oriental Carpet, Very Fine, Herati Mahi Pattern, Black, Rare
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 5' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Ivory/Cream, Red, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L020 |
| Rug Number | NIN6759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,299.00
-65%$5,299.00
$1,854.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 5' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Ivory/Cream, Red, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L020 |
| Rug Number | NIN6759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























