Persian Tabriz Rug 4.5 x 6.8, Finely Hand Knotted Wool with Silk Highlights Vintage Oriental Carpet, Cream and Salmon, High KPSI, Floral Medallion

Persian Tabriz Rug 4.5 x 6.8, Finely Hand Knotted Wool with Silk Highlights Vintage Oriental Carpet, Cream and Salmon, High KPSI, Floral Medallion
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Salmon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2303L026 |
| Rug Number | BRG3008-HA-T |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Salmon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2303L026 |
| Rug Number | BRG3008-HA-T |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























