Persian Tabriz Rug 3x4, Navy Blue, Birds, Floral, Prayer Rug, Handmade Wool Rug, Finely Hand Knotted 325 KPSI

Persian Tabriz Rug 3x4, Navy Blue, Birds, Floral, Prayer Rug, Handmade Wool Rug, Finely Hand Knotted 325 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Prayer |
| SKU | 2310L027 |
| Rug Number | MAS2759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 325 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,100.00
-65%$2,100.00
$735.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Prayer |
| SKU | 2310L027 |
| Rug Number | MAS2759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 325 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























