Persian Tabriz Pictorial Rug 5x3, Hafez Poetry In Border, Very Fine Hand Knotted Carpet, Wall Hanging Wool Oriental Carpet 3x5, Highly Detailed

Persian Tabriz Pictorial Rug 5x3, Hafez Poetry In Border, Very Fine Hand Knotted Carpet, Wall Hanging Wool Oriental Carpet 3x5, Highly Detailed
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan/Gold, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2209L043 |
| Rug Number | JAV7508-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very finely knotted. A pictorial rug also featuring poetry from Hafez. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,359.00
-65%$5,359.00
$1,875.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan/Gold, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2209L043 |
| Rug Number | JAV7508-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very finely knotted. A pictorial rug also featuring poetry from Hafez. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























