Persian Tabriz Pictorial Rug 3x5, Wall Hanging Carpet, Very Fine 60 Raj 475 KPSI, Hand Knotted Vintage Semi Antique, Wool, Persian Poetry

Persian Tabriz Pictorial Rug 3x5, Wall Hanging Carpet, Very Fine 60 Raj 475 KPSI, Hand Knotted Vintage Semi Antique, Wool, Persian Poetry
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2307L074 |
| Rug Number | JAV5009-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a Knot density of 475 KPSI (60 Raj). Contains writing of Persian poem. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2307L074 |
| Rug Number | JAV5009-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a Knot density of 475 KPSI (60 Raj). Contains writing of Persian poem. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























