Persian Soumak Kilim Rug 4x6, Triple Medallions Tribal Pictorials, Caucasian Azerbaijani Kilim

Persian Soumak Kilim Rug 4x6, Triple Medallions Tribal Pictorials, Caucasian Azerbaijani Kilim
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Azerbaijan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Red, Navy Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Soumak Kilim |
| SKU | 2408L072 |
| Rug Number | ROB1758-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Azerbaijan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Red, Navy Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Soumak Kilim |
| SKU | 2408L072 |
| Rug Number | ROB1758-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























