Persian Silk Qum Rug, Silk on Silk, Black Golden Brown and Beige, Hand-Knotted, 3'6" x 5' 5"

Persian Silk Qum Rug, Silk on Silk, Black Golden Brown and Beige, Hand-Knotted, 3'6" x 5' 5"
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile on Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Golden Brown, Beige | Light Blue, Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Luxury |
| SKU | 2108L029 |
| Rug Number | CLAR7500-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage authentic silk on silk oriental rug in very good condition. A very high quality and fine piece. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Can be hung or used on the floor. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile on Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Golden Brown, Beige | Light Blue, Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Luxury |
| SKU | 2108L029 |
| Rug Number | CLAR7500-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage authentic silk on silk oriental rug in very good condition. A very high quality and fine piece. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Can be hung or used on the floor. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























