Persian Sarouk Rug 9x12, Red and Dark Blue Floral Allover Antique Persian Carpet, Handmade Wool Qazvin Rug

Persian Sarouk Rug 9x12, Red and Dark Blue Floral Allover Antique Persian Carpet, Handmade Wool Qazvin Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Dark Blue, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L090 |
| Rug Number | BRG8008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,900.00
-65%$5,900.00
$2,065.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Dark Blue, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L090 |
| Rug Number | BRG8008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























