Persian Sarouk Rug 8x12, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Floral Medallion, Cream Red, Traditional Oriental Rug

Persian Sarouk Rug 8x12, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Floral Medallion, Cream Red, Traditional Oriental Rug
A Wonderful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Floral Allover Medallion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L029 |
| Rug Number | C&C8509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,700.00
-65%$6,700.00
$2,345.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Floral Allover Medallion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L029 |
| Rug Number | C&C8509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























