Persian Sarouk Rug 3.6 x 5, Medallion Rug, Red and Midnight Blue, Handmade Semi Antique Vintage Wool Carpet

Persian Sarouk Rug 3.6 x 5, Medallion Rug, Red and Midnight Blue, Handmade Semi Antique Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Cream, Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Sarouk |
| SKU | 2311L046 |
| Rug Number | NIN3756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Cream, Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Sarouk |
| SKU | 2311L046 |
| Rug Number | NIN3756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























