Persian Sarouk Rug 11x14, Semi Open Field, Large Antique Persian Wool Handmade Carpet, Red and Dark Blue, Floral

Persian Sarouk Rug 11x14, Semi Open Field, Large Antique Persian Wool Handmade Carpet, Red and Dark Blue, Floral
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 10' 7" x 14' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige, Dark Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Semi Open Field Sarouk |
| SKU | 2308L089 |
| Rug Number | BAH5008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,700.00
-65%$5,700.00
$1,995.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 10' 7" x 14' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige, Dark Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Semi Open Field Sarouk |
| SKU | 2308L089 |
| Rug Number | BAH5008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























