Persian Sarouk Mir Pattern, Red and Beige, Hand-Knotted, Wool, Paisley Boteh Design, 9'9" x 13', Semi Antique

Persian Sarouk Mir Pattern, Red and Beige, Hand-Knotted, Wool, Paisley Boteh Design, 9'9" x 13', Semi Antique
A Stunning Vintage/Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Paisley Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 13" |
| Pile Height | 3/4" |
| Color(s) | Red | Beige, Light Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Paisley |
| SKU | 2104L007 |
| Rug Number | FARZ3504-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique authentic oriental rug in nice condition consistent with age. Free of stains, odors, discolorations, tears etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,200.00
-65%$4,200.00
$1,470.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Stunning Vintage/Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Paisley Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 13" |
| Pile Height | 3/4" |
| Color(s) | Red | Beige, Light Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Paisley |
| SKU | 2104L007 |
| Rug Number | FARZ3504-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique authentic oriental rug in nice condition consistent with age. Free of stains, odors, discolorations, tears etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























