Persian Runner Rug 3x8, Traditional Wool Runner Rug for Hallway or Kitchen, Pak Persian Rug, Fine 225 KPSI

Persian Runner Rug 3x8, Traditional Wool Runner Rug for Hallway or Kitchen, Pak Persian Rug, Fine 225 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Gold/Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2402L044 |
| Rug Number | NIN2602-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 8' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Gold/Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2402L044 |
| Rug Number | NIN2602-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























