Persian Rug 9x12, Kirman DeLuxe, Millefleur Floral Medallion Carpet, Maroon Light Blue Beige, Semi Antique Authentic Hand Knotted Wool Rug

Persian Rug 9x12, Kirman DeLuxe, Millefleur Floral Medallion Carpet, Maroon Light Blue Beige, Semi Antique Authentic Hand Knotted Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Light Blue, Beige, Gold, Light Pink | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2208L032 |
| Rug Number | NIN6007-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,279.00
-65%$4,279.00
$1,497.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Light Blue, Beige, Gold, Light Pink | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2208L032 |
| Rug Number | NIN6007-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























