Persian Rug 9x12, Authentic Hand Knotted Carpet, Repeated Floral Motif Garden of Eden, Navy Blue Wool Rug 9 x 12, Semi Antique Kirman Rug

Persian Rug 9x12, Authentic Hand Knotted Carpet, Repeated Floral Motif Garden of Eden, Navy Blue Wool Rug 9 x 12, Semi Antique Kirman Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Ivory, Gold, Pink | |
| Age | 1950s |
| Collection | Repeated Floral |
| SKU | 2208L036 |
| Rug Number | VAHID10006-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $7,200.00
-65%$7,200.00
$2,520.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Blue, Ivory, Gold, Pink | |
| Age | 1950s |
| Collection | Repeated Floral |
| SKU | 2208L036 |
| Rug Number | VAHID10006-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























