Persian Rug 9x10, Hamadan Rug, Antique Oriental Carpet, Wool Rug, Semi Open Field, Cream and Navy Blue, Kirman Design Hand Knotted Almost Square Rug

Persian Rug 9x10, Hamadan Rug, Antique Oriental Carpet, Wool Rug, Semi Open Field, Cream and Navy Blue, Kirman Design Hand Knotted Almost Square Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 9' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Coral, Navy Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Semi Open Field Medallion |
| SKU | 2207L031 |
| Rug Number | GEORGE2002-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,600.00
-65%$3,600.00
$1,260.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 9' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Coral, Navy Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Semi Open Field Medallion |
| SKU | 2207L031 |
| Rug Number | GEORGE2002-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























