
Persian Rug 8x11, Belgium Power Loomed Rug, Kirman Lavar Floral Design, Vintage Rug
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2403L070 |
| Rug Number | ROB1503-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2403L070 |
| Rug Number | ROB1503-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























