Persian Rug 8x10, Sino Persian Floral Medallion Carpet, Traditional Wool Area Rug, Cream and Brick Red, Fine 210 KPSI

Persian Rug 8x10, Sino Persian Floral Medallion Carpet, Traditional Wool Area Rug, Cream and Brick Red, Fine 210 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Brick Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2403L090 |
| Rug Number | NIN5003-CHA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some age spots. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Brick Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2403L090 |
| Rug Number | NIN5003-CHA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some age spots. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. |























