
Persian Kirman Rug 7x10, Hand Knotted Wool Floral Medallion Carpet, Dark Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 7' x 9' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Light Blue, Dark Blue, Tan | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2302L026 |
| Rug Number | JESS4009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,999.00
-65%$3,999.00
$1,399.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 7' x 9' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Light Blue, Dark Blue, Tan | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2302L026 |
| Rug Number | JESS4009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























