Persian Rug 5x12 ft, Red Cream Navy Blue, Pictorials, Hand Knotted Handmade Wide Runner Tribal Bidjar Semi Antique Wool Geometric Oriental Rug
Persian Rug 5x12 ft, Red Cream Navy Blue, Pictorials, Hand Knotted Handmade Wide Runner Tribal Bidjar Semi Antique Wool Geometric Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 5' 4" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2303L007 |
| Rug Number | AZIZ4009-JM |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 5' 4" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream, Navy Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2303L007 |
| Rug Number | AZIZ4009-JM |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























