Persian Rug 4x6, Mashad Kashmar Rug, Boteh Paisley Design, Allover Repeated Pattern, Ivory Hand Knotted Vintage Semi Antique Persian Oriental Carpet

Persian Rug 4x6, Mashad Kashmar Rug, Boteh Paisley Design, Allover Repeated Pattern, Ivory Hand Knotted Vintage Semi Antique Persian Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Allover |
| SKU | 2304L089 |
| Rug Number | NIN3509-HA/KHR? |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,699.00
-65%$2,699.00
$944.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Allover |
| SKU | 2304L089 |
| Rug Number | NIN3509-HA/KHR? |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























