
Persian Rug 3x5, Red Tribal Rug, Semi Antique, Wool Rug 3 x 5, Persian Hamadan Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2402L052 |
| Rug Number | CC2002-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2402L052 |
| Rug Number | CC2002-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























