Persian Rug 10x15, Authentic Oriental Carpet 10 x 15, Wool Area Rug Panel Design Hand-Knotted Vintage Kirman Yazd Rug, Dark Blue and Beige, Floral

Persian Rug 10x15, Authentic Oriental Carpet 10 x 15, Wool Area Rug Panel Design Hand-Knotted Vintage Kirman Yazd Rug, Dark Blue and Beige, Floral
A Wonderful & Highly Detailed Semi Antique Handmade Hand Knotted Wool Khesti Panel Design Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 14' 7" (118" X 175") |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Dark Blue, Beige | Light Blue, Rose |
| Age | 1950s |
| Collection | Khesti Panel Design |
| SKU | 9raoA262ndyoxkDv |
| Rug Number | PAUL7509-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Wonderful design. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $12,000.00
-65%$12,000.00
$4,200.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful & Highly Detailed Semi Antique Handmade Hand Knotted Wool Khesti Panel Design Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 14' 7" (118" X 175") |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Dark Blue, Beige | Light Blue, Rose |
| Age | 1950s |
| Collection | Khesti Panel Design |
| SKU | 9raoA262ndyoxkDv |
| Rug Number | PAUL7509-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Wonderful design. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























