Persian Qum Tree of Life Rug 5x7, Wool and Silk Highlights, Animal Motifs, Vintage Hand Knotted Handmade Cream & Black Fine Oriental Carpet

Persian Qum Tree of Life Rug 5x7, Wool and Silk Highlights, Animal Motifs, Vintage Hand Knotted Handmade Cream & Black Fine Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L003 |
| Rug Number | AZIZ9009-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $7,000.00
-65%$7,000.00
$2,450.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L003 |
| Rug Number | AZIZ9009-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























