Persian Qum Rug 5x6, Cream Wool Hand Knotted Carpet, Repeated Boteh Paisely Design, Semi Antique Vintage Rug, Very Fine Weave 5 x 6 Rug
Persian Qum Rug 5x6, Cream Wool Hand Knotted Carpet, Repeated Boteh Paisely Design, Semi Antique Vintage Rug, Very Fine Weave 5 x 6 Rug
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 6" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream | |
| Age | 1950s |
| Collection | Allover |
| SKU | 2305L018 |
| Rug Number | C&C4009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,999.00
-65%$2,999.00
$1,049.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 6" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream | |
| Age | 1950s |
| Collection | Allover |
| SKU | 2305L018 |
| Rug Number | C&C4009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























