
Persian Nain Rug 8x11, Navy Blue and Ivory, Handmade Wool Vintage Carpet, Floral Medallion
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | Light Blue, Gray |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L031 |
| Rug Number | CC6509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | Light Blue, Gray |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L031 |
| Rug Number | CC6509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























