Persian Nain Rug 3x5, Floral Medallion Oriental Carpet, Very Fine Hand Knotted Handmade Wool and Silk Highlights Rug, Vintage Semi Antique

Persian Nain Rug 3x5, Floral Medallion Oriental Carpet, Very Fine Hand Knotted Handmade Wool and Silk Highlights Rug, Vintage Semi Antique
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2304L064 |
| Rug Number | NIN3009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 300. Wool and silk highlights. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,399.00
-65%$2,399.00
$839.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2304L064 |
| Rug Number | NIN3009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 300. Wool and silk highlights. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























