Persian Malayer Rug 4x7, Tribal Rug, Geometric, Antique Oriental Carpet, Red Blue Cream, Boho Rug, Hand Knotted Wool Rug

Persian Malayer Rug 4x7, Tribal Rug, Geometric, Antique Oriental Carpet, Red Blue Cream, Boho Rug, Hand Knotted Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Malayer |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | Cream/Ivory |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2307L079 |
| Rug Number | DEB2759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Malayer |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | Cream/Ivory |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2307L079 |
| Rug Number | DEB2759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























