Persian Kirman Rug 4x7, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Beige, Semi Open Field Medallion Rug, Traditional Handmade Oriental Rug

Persian Kirman Rug 4x7, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Beige, Semi Open Field Medallion Rug, Traditional Handmade Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige/Cream, Midnight Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L061 |
| Rug Number | NIN2509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kirman |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige/Cream, Midnight Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L061 |
| Rug Number | NIN2509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























