Persian Kirman Lavar Rug 8x9, Antique Persian Carpet, Colorful Multicolor 1920s Handmade Wool Rug, Garden Panel Design, Fine 200 KPSI

Persian Kirman Lavar Rug 8x9, Antique Persian Carpet, Colorful Multicolor 1920s Handmade Wool Rug, Garden Panel Design, Fine 200 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Cream | Multicolor |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2307L097 |
| Rug Number | C&C17006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of approximately 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $9,900.00
-65%$9,900.00
$3,465.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Cream | Multicolor |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2307L097 |
| Rug Number | C&C17006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of approximately 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























