Persian Isfahan Pictorial Rug, Two Lovers, Kork Wool on Silk Foundation, Ivory and Light Blue, 500 KPSI Super Fine

Persian Isfahan Pictorial Rug, Two Lovers, Kork Wool on Silk Foundation, Ivory and Light Blue, 500 KPSI Super Fine
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2312L082 |
| Rug Number | VAH9756-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine, with a knot density of 500 KPSI. Features pictorial scene of two lovers - Layli & Majnun. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2312L082 |
| Rug Number | VAH9756-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine, with a knot density of 500 KPSI. Features pictorial scene of two lovers - Layli & Majnun. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























