Persian Hunting Design Rug 4.7 x 6.5, Hunting Scene, Red-Orange, Wool, Belgian Power Loomed Carpet

Persian Hunting Design Rug 4.7 x 6.5, Hunting Scene, Red-Orange, Wool, Belgian Power Loomed Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red-Orange, Tan, Teal | |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian Hunting Scene |
| SKU | 2402L172 |
| Rug Number | SMITH3252-EV-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,990.00
-65%$1,990.00
$696.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red-Orange, Tan, Teal | |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian Hunting Scene |
| SKU | 2402L172 |
| Rug Number | SMITH3252-EV-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























